tarım parça

% 100 Memnuniyet..!

info@agriculturesparepart.com  

Biçerdöver Kullanım Güvenlik Önlemleri

1161

 1. Biçerdöver üzerinde kullanıcıdan başkasının yolculuk etmesine izin vermeyiniz.
 2. Motoru çalıştırmadan önce, herkesin biçerdöverden uzakta olduğundan emin olunuz. Çevrede bulunanları kornayı pek çok kereler çalarak uyarınız.
 3. Çocukları daima biçerdöverden uzak tutunuz.
 4. Biçerdöver seyir halindeyken merdivenler üzerinde hiç kimse bulunmamalıdır.
 5. Trafikte seyir halindeyken, trafik kural ve kanunlarını göz önünde bulundurunuz, hızınızı yol ve trafik koşullarına uyarlayınız ve biçerdöver üzerindeki bütün lamba ve diğer güvenlik düzeneklerinin (eğer gerekiyorlarsa) takılı ve doğru bir şekilde çalıştığından emin olunuz.
  Trafikte seyir halindeyken dane deposu boş olmalıdır. Boşaltma borusunun kapalı konumda kilitlenmiş olduğundan emin olunuz.
 6. Trafikte seyir halindeyken her iki fren pedalının birbirine tespit edilmiş olduğundan emin olunuz.
 7. Trafikte seyir halindeyken vasıtanızın anormal büyüklükte ve yavaş hareket eden bir vasıta olduğunu göstermek üzere takılı olan tehlike uyarı işaretlerinin biçerdöverin önüne ve arkasına takılı olduğundan emin olunuz ve döner tepe lambasını kullanınız.
 8. Biçerdöverin devrilmesini önlemek üzere ani fren yapmayınız.
 9. Rampa aşağı seyir halindeyken, 20 km/h hızı aşmayınız. Gerekiyorsa rampa aşağı hareket etmeden önce daha küçük bir vitese geçiniz.
 10. Kalabalık alanlarda asla yüksek hızda seyir etmeyiniz.
 11. Yüksek seyir hızında viraj dönmekten kaçınınız.
 12. Gerek hububat tablası bir römorka yüklenerek biçerdöverin arkasına takılmış gerekse (yerel kanunların izin vermesi şartıyla) hububat tablası hala biçerdövere takılı halde trafikte seyir halindeyken, bıçaklar, aksesuar olarak verilen bir bıçak siperi ile korumaya alınmalıdır (bkz. Hububat Tablası Kullanım ve Bakım Kitabı).
 13. Gerek hububat tablası bir römorka yüklenerek biçerdöverin arkasına takılmış gerekse (yerel kanunların izin vermesi şartıyla) hububat tablası hala biçerdövere takılıyken, biçerdöverin büyüklüğünü daima göz önünde bulundurunuz.
 14. Biçerdöveri kullanmadan önce bütün güvenlik siper ve kapaklarının takılı olduğundan emin olunuz.
 15. Tekerlek bijon torklarının Kullanım ve Bakım Kitabının “Bölüm 8 – TEKNİK BİLGİLER VE ÖZELLİKLER’i” içerisinde tanımlandığı şekilde olduğunu kontrol ediniz.
 16. Biçerdöver dane deposu genişletme kapaklarıyla donatılmışsa, dana kapaklarına bağlı ipin bağlanmış olduğunu kontrol ediniz.
 17. Biçerdöver motoru çalışıyorken dane deposuna girmeyiniz. Dane deposu boşaltma helezonu tıkanırsa, tahta bir temizleme sopası kullanınız. Tıkanmayı açmak gerekiyorsa dane deposuna çekilmemeye çok özen gösteriniz.
 18. Biçerdöver hareket halindeyken ya da motor çalışıyor haldeyken, biçerdöver üzerinde temizlik yapmaya, yağlama yapmaya veya herhangi bir ayar yapmaya çalışmayınız.
 19. Güvenlik açısından, ilk olarak biçerdöverin tahrik mekanizmasını devre dışı bırakmadan, tablayı indirmeden, motoru durdurmadan, el frenini çekmeden ve de kontak anahtarını almadan biçerdöver kullanıcı platformunu terk etmeyiniz.
 20. Sağlamca tespit edilmedikçe ve tabla güvenlik kilidi devreye sokulmadıkça biçerdöver tablasının altında çalışmayınız.
 21. Hareketli parçalardan biri tarafından yakalanabilecek gevşek giysiler giyerek biçerdöverin etrafında bulunmayınız.
 22. Biçerdöverin hareketli parçalarından ellerinizi uzak tutunuz.
 23. Yangın söndürücüyü kullanıcının kolayca ulaşabileceği bir yerde tutunuz. Her bir kullanımdan sonra ve /veya son kullanım tarihinden sonra benzer tipte bir yangın söndürücüyle değiştirdiğinizden ya da kontrol ettirdiğiniz veya tekrar doldurttuğunuzdan emin olunuz.
 24. Dane deposu kapaklarına ya da kabin çatısına basmayınız.
 25. Biçerdöver tozu, “akciğer hastalıklarına” neden olabilir. Ayrıca tarımsal ilaç kalıntıları da içerebilir. Kullanım sırasında kabin kapı ve pencerelerini kapalı tutunuz. Hava filtrelerini ya da biçerdöverde biriken tozları temizlerken bir toz maskesi takınız.
 26. Elektriğe çarpılarak ölüm tehlikesi!
 27. Havai enerji nakil hatlarına özen gösteriniz. Biçerdöverin (aynı zamanda biçerdöver parçaları kaldırılmış ya da açılmış haldeyken de) her yönden kolaylıkla geçmek için yeterli boşluğa sahip olduğundan emin olunuz. Ayrıca radyo antenlerinin ya da diğer fabrikada takılan veya daha sonra eklenebilecek diğer parçaları da göz önünde bulundurunuz.
 28. Biçerdöver ve bir enerji nakil hattıyla temas meydana gelirse, aşağıdaki önlemler alınmalıdır. Hemen biçerdöverin hareketini durdurunuz, motoru durdurunuz ve el frenini çekiniz.
 29. Elektrik tellerine doğrudan temas etmeksizin kabinden ya da o anda bulunduğunuz konumda güvenli bir şekilde ayrılıp ayrılamayacağınız kontrol ediniz. Eğer ayrılamıyorsanız, yerinizde kalınız ve yardım çağırınız. Eğer elektrik hatlarına dokunmadan yerinizden ayrılabiliyorsanız, vücudunuzun herhangi bir kısmı ile yer arasında aynı anda herhangi bir temas olmamasını sağlayarak son basamaktan ya da destek aldığınız konumdan yere atlayınız. Enerji nakil hatlarına giden elektrik kesilene kadar biçerdövere dokunmayınız. İnsanlar biçerdövere yaklaşınca, onları biçerdövere dokunmamak konusunda uyarınız ve elektrik tedarik şirketinden hatlara giden elektriği kesmesini isteyiniz.